Rychlý kontakt: +420 608 323 025
V pátek 1. listopadu jsme s deváťáky využili jedinečnou šanci se podívat na pohyblivé muzeum československých legií na kolejích. Do Kynšperka nad Ohří totiž přijel Legiovlak, projekt Československé obce legionářské, který představuje věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918 - 1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly boje československých legionářů. Vlak projíždí územím České republiky od roku 2015, ale ne každý rok zavítá do Karlovarského kraje v (pro nás) dostupné vzdálenosti.
Po příjezdu do Kynšperka se nás ujal průvodce oblečený v replice uniformy československých legionářů. Nejprve nám pustil film, který zasazoval boje československých legionářů do širšího historického kontextu. Následovala prohlídka všech vagonů s doplňujícím výkladem. Mohli jsme tak vidět např. obytný vůz, který se pro naše legionáře stal dočasným domovem, ošetřovnu, kovárnu, poštovní vůz či ukázku obrněného vagonu. Celá expozice byla doplněna o dochované předměty každodenní potřeby, což umožnilo žákům lépe si představit útrapy legionářů. Na závěr si žáci mohli zkusit vyhledat své předky, kteří bojovali v československých legiích. To je možné i z pohodlí domova na stránkách www.krevlegionare.cz.
Legiovlak je přístupný zcela zdarma i širší veřejnosti. Zájemci o prohlídku z Karlovarského kraje mají možnost expozici navštívit do neděle 3. listopadu v Kynšperku nad Ohří, případně od 5. do 10. 11. v Chodově. Podrobnější informace o zastávkách lze nalézt na stránkách https://www.csol.cz/projekty/legiovlak/.
Doufám, že si žáci z prohlídky odnesli nové poznatky a budou i v budoucnu vnímat důležitost československých legionářů pro vznik samostatného československého státu.
V pátek 25. 10. jsme se se svými spolužáky z druhého stupně vyšňořili a vyrazili za kulturou do divadla v Chebu. Tentokrát nás čekala veřejná generálka divadelní hry Marlow, komediální variace na detektivky Raymonda Chandlera. Hra měla spád, na scéně zněl jeden skvělý dialog za druhým a opět jsme mohli obdivovat úžasné herecké výkony všech aktérů. Děkujeme za skvělý zážitek a budeme se těšit zase někdy příště.
Vzhledem k tomu, že nás letošní školní rok čeká rozhodování o tom, kam naše kroky povedou po základní škole, zúčastnili jsme se 17. října v rámci odpoledního vyučování výstavy středních škol Karlovarského kraje. Výstava se konala v budově ISŠTE v Sokolově, kde jsme mohli zhlédnout prezentace škol, popovídat si se studenty či vyučujícími různých oborů, podívat se na výrobky některých studentů či přímo vyzkoušet praktické dovednosti.
Ve čtvrtek 26. září jsme si již tradičně připomněli Evropský den jazyků. Zkusili jsme si jazykové kvízy, vypracovali jsme moc pěkné projekty o vybraných státech a dozvěděli se spoustu zajímavých věcí o různých jazycích.
Ve středu 25. září jsme se letos poprvé vypravili do chebského divadla na komedii Jak je důležité míti Filipa. Děkujeme za skvělé herecké výkony a budeme se těšit na další skvělé představení.
Ve dnech 9. - 13. září jsme vyrazili s naší paní učitelkou třídní a panem asistentem do Libé u Chebu na školandu. Jeli s námi ještě spolužáci z 9. B, ale i mladší páťáci a šesťáci v rámci adaptačního kurzu. Počasí se nám nakonec celkem vydařilo, takže jsme mohli spoustu věcí podniknout v přírodě.
První den se nesl ve znamení seznamování s ubytováním a okolím, takže jsme se odpoledne vydali na krátkou vycházku do přírody, dali si soutěž ve stavění věže z přírodnin a následně jsme si nasbírané přírodniny prohlíželi pod mikroskopem. Odpoledne jsme si také zpříjemnili hraním deskovek nebo sportováním. První den jsme zakončili karaoke večerem.
Druhý den jsme se společně s páťáky vydali na výlet do Chebu, kde jsme navštívili místní Retromuzeum Cheb a galerii. Jelikož bylo celkem pěkně, většina si dala výbornou zmrzlinu v kavárně u Špalíčku a následně jsme se vydali na Krajinku na hřiště. Večer se nesl ve znamení Stezky odvahy, kterou jsme si připravili spolu s béčkem pro své mladší spolužáky. Stezka měla velký úspěch a deváťákům patří velké poděkování za organizaci večera.
Třetí den jsme se vzhledem ke špatnému počasí věnovali třídním aktivitám. Po dopoledním učení jsme si vytvořili svůj Hláškovník, který nám ozdobí naši třídu, a také jsme se zamýšleli nad svými plány do budoucna. Poté jsme měli možnost navštívit solnou jeskyni, případně si zasportovat v místní tělocvičně. Den jsme zakončili filmovým večerem.
Čtvrtý den jsme se po dopoledním učení trošku provětrali na venkovním hřišti a odpoledne jsme nažhavili mozkové závity na bojovku z češtiny. Všechny nakonec čekala sladká (i nesladká) odměna, kterou si vysloužili za splnění všech úkolů. Den jsme zakončili společnou diskotékou se všemi našimi spolužáky.
Poslední den jsme se přichystali na cestu domů. Před odjezdem jsme ještě stihli krátkou procházku po okolí a pak nezbývalo nic jiného než nasednout do autobusu a vydat se na cestu domů.
Celkově hodnotíme naši školandu velmi pozitivně. Měli jsme možnost se lépe poznat, zažít spoustu krásných chvil, na které budeme rádi vzpomínat, a také jsme měli možnost podniknout spoustu věcí se svými ostatními spolužáky.
Poslední pondělí v tomto školním roce jsme si zpříjemnili výšlapem na Kamenici. Počasí nám přálo, a tak jsme se na pár hodin vydali do přírody. Cestou zpátky jsme se ještě na chvilku zastavili na hřišti. No nebylo nám krásně? :)
V úterý 11. 6. jsme se vypravili na očekávaný výlet do plzeňské Techmanie.
Nejprve nás čekala dvouhodinová jízda vlakem do Plzně, která se obešla bez jakýchkoli komplikací. V Techmanii jsme si dle svého zájmu prošli všechny exponáty a vyzkoušeli si, jak fungují fyzikální a chemické zákony v praxi. V areálu také pravidelně probíhaly exhibice. Z těch nejzajímavějších můžeme zmínit ukázku ohnivého tornáda, science show či demonstraci Teslova transformátoru. Prohlídku jsme zakončili v planetáriu, kde jsme zhlédli film o astronautech a jejich přípravě na cestu do vesmíru. A samozřejmě nechybělo ani občerstvení, kterého většina z nás s radostí využila.
Odpoledne už nás čekala jen zpáteční cesta domů, která se stejně jako cesta tam obešla bez komplikací.
Výletu zdar!
Podívejte se, jak nám to dnes slušelo :)
V pátek 31. 5. se každý z nás stal osobitým umělcem. Jelikož jsme se v posledních týdnech v literatuře seznamovali s různými avantgardními směry, v praxi jsme si vyzkoušeli, jak může vzniknout báseň inspirovaná dadaismem. Návod byl jednoduchý. Vzali jsme nůžky, vybrali článek, případně zajímavé pasáže z novin, rozstříhali, protřepali v pytlíku a náhodně nalepili. Někteří si přidali obrázky dle svého uvážení, jiní zkoušeli dodat básni svůj smysl. Vzniklá díla můžete obdivovat v naší třídní galerii.
E-mail: info@zs-brezova.cz