Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Aktuality > Světový den zdraví 2024

Světový den zdraví 2024Letošní ročník Světového dne zdraví, který každoročně připadá na 7. dubna, se nesl ve znamení hesla Moje zdraví – moje právo (My health, my right). Letošní téma bylo vybráno tak, aby prosazovalo právo všech lidí na světě bez rozdílu na přístup ke kvalitnímu zdravotnictví, ke vzdělání a informacím, dále k nezávadné pitné vodě, čistému vzduchu, dobré výživě, kvalitnímu bydlení, důstojným pracovním a environmentálním podmínkám a svobodě před diskriminací.

Široce pojaté téma letošního ročníku se projevilo i na pestré škále aktivit, které s našimi žáky během dubna vyzkoušeli naši pedagogové napříč oběma stupni. Ti nejmenší si kromě povídání o důležitosti péče o vlastní zdraví řekli mj. o osobách s handicapem, a dokonce se zkoušeli vžít do role nevidomého člověka. Také si vyzkoušeli různé relaxační techniky, které jsou důležité pro péči o naše duševní zdraví. Další třídy 1. stupně se se zaměřily na prevenci – děti si řekly o zdravých a nezdravých potravinách a důležitosti pohybu při péči o vlastní zdraví. Také si s paními učitelkami vyzkoušeli několik pohybových aktivit. Některé třídy se zaměřily na péči o duševní zdraví, jiné upřednostnily tvorbu zdravého jídelníčku. Čtvrťáci porovnávali s pomocí digitálních nástrojů dostupnost zdravotnické péče v ČR a v jiných zemích světa.

Co se týče žáků 2. stupně, ti se zaměřili na život lidí s handicapem. Rozvíjení empatie a učení se respektu k odlišnostem lidí je velmi důležité a žákům, kteří většinou nemají přímou zkušenost s lidmi s různými formami postižení, mohly tyto lekce ukázat úplně jiný svět, než na který jsou zvyklí. Deváťáci završili tematický blok věnovaný zdraví přednáškou MUDr. Herdy, jenž naše žáky upozornil na důležitost prevence v oblasti zdraví, poučil je o škodlivém vlivu drog a cigaret a vše doplnil reálnými příběhy z vlastní praxe. Budeme doufat, že si deváťáci vzali z přednášky ponaučení a budou o své zdraví pečovat, jak nejlépe dovedou.

Závěrem bych chtěla moc poděkovat všem svým kolegům a kolegyním, kteří se všem zmíněným aktivitám s dětmi věnovali a snažili se žákům rozličnými způsoby dokázat, že zdraví máme opravdu jen jedno a je třeba o něj neustále pečovat.