Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Aktuality > Geologické poklady Sokolovska

Geologické poklady Sokolovska



Datum konání:
15.11.2024

"Geologické poklady Sokolovska"

Návštěva expozice  s názvem "Geologické poklady Sokolovska" se uskutečnila dne  15. listopadu 2024, v Muzeu Sokolovského zámku. Tato přírodopisná expozice byla určena žákům devátých ročníků,  uskutečnila se pod vedením paní učitelky Ing. Šárky Vejsadové a pana asistenta  Václava Škody.

Geologická přírodopisná stálá expozice složená z dvanácti tematických celků: složení Země, vulkanismus, rostlinné a živočišné zkameněliny, surovinové poklady minulosti a budoucnosti, chvála uhlí, keramické suroviny, barevnost přírodní keramiky, místní jména Sokolovska ve vědách, podloží Sokolov a složení zdiva sokolovské tvrze a zámku, obsahovala především vystavené vzorky minerálů, hornin, zkamenělin a nerostných surovin, které  pocházely z drtivé většiny z území Sokolovska a Karlovarského kraje. Po celou dobu prohlídky expozice nás doprovázel pan doktor Petr Rojík, který nám zprostředkoval odborný komentář ke všem dvanácti tematickým celkům

K vidění byly exponáty hornin, tvořených  minerály a nerosty z jednotlivých geologických období, formovaných  činnostmi významnými pro jednotlivá geologická období  (ať už činnost sopečnou, vulkanickou atd.),  zastoupených všemi třemi typy hornin, podle jejich vzniku.  Tedy  hornin vyvřelých, usazených a metamorfovaných. Pan doktor Rojík, nám poskytnul informace o procesu hercynského vrásnění v Prvohorách, tedy o době kdy vznikala klasická ložiska rud, cínu, stříbra, kobaltu, uranu, kaolínu a keramických surovin,  a zároveň  jedinečné a unikátně pestré typy uhlí. Dále popsal další geologické jevy vyvolané  lidskou činností.

Jako poslední jsme navštívili Sokolovský poklad, přičemž se jedná o kolekci šperků, manžetových knoflíčků a hodinek z 2. poloviny  a  1. třetiny 20. století. Šperky byly nalezeny při výkopových pracích na dvoře Sokolovského zámku v říjnu  roku 1994.

Návštěva byla nepochybně přínosem pro  bližší poznávání žáků rodného regionu, jenž se pyšní poklady, které k nám jezdí poznávat a obdivovat geologové celého světa.

1Obr..jpg
2Obr..jpg
3Obr..jpg
4Obr..jpg
5Obr..jpg
6Obr..jpg
7Obr..jpg
8Obr..jpg
9Obr..jpg