Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Aktuality > Exkurze na vodním díle Horka u Habartova a ČOV v Sokolově

Exkurze na vodním díle Horka u Habartova a ČOV v Sokolově



Dne 18. září se uskutečnila exkurze na vodní dílo Horka u Habartova a návštěva objektu ČOV, jejímž správcem a provozovatelem je Vodárna Sokolovsko. V rámci předmětu chemie (význam akce byl přínosem nejen pro předmět chemie, ale i pro další vědní obory, např. ekologie a environmentalistika) se žáci 9. A a 9. B pod vedením své vyučující chemie Ing. Šárky Vejsadové a asistenta pedagoga Václava Škody zúčastnili zajímavé exkurze.                                                             

Po asi čtvrthodinové jízdě jsme vystoupili u místní úpravny vody, tedy na prvním domluveném stanovišti, kde se nás ujal tamní pracovník pan Majer, který se nám více než hodinu věnoval a zasvěceně vyprávěl o tom, co vše je potřeba udělat, než se bez obav můžeme doma napít vody z kohoutku. Samotná prohlídka se týkala především celého provozu, kde je voda čištěna a dále upravována, ať už mechanickou nebo chemickou cestou, a dále v neposlední řadě řízení práce z velínu. Zde nám byl objasněn chod jednotlivých zařízení, plně automatizovaných, monitorovaných prostřednictvím počítačů. Monitorovací systém byl zaměřen na odběr vody z nádrže, její průtok a na jednotlivé přidávání chemických přísad (manganistan draselný, vápno, chlór apod.), a dále na zajištění přesunu vody do jednotlivých sekcí. Tento systém spravuje a řídí jeden člověk společně s několika elektrikáři a údržbáři a také laboranty, kteří zajišťují pravidelný odběr vzorků a jejich následný rozbor.

Druhá zastávka nás čekala na objektu ČOV v Sokolově, kde nás společnou prohlídkou provázel pan inženýr Holásek, který nám obdobně, jako pan Majer, poskytl veškeré potřebné informace k jednotlivým zařízením a jejich technologiím. Žákům bylo vysvětleno, že se jedná o odpadní vody produkované v domácnostech a průmyslu. Ty se dnes ve většině případů odvádějí kanalizační sítí do čistíren odpadních vod, kde se čistí pomocí mechanických, biologických či případně chemických procesů.

Během této exkurze žáci zjistili, jak v praxi vypadá proces čištění odpadní vody, kam se voda po úpravě z čističky vypouští. Na trase žáci prošli všechny fáze čištění odpadní vody. První z nich je mechanická část, kde jsou odstraňovány hrubé nečistoty – součástí je lapák štěrku a písku. Tady jsou odděleny věci, které vůbec do kanalizace nepatří a nesmí se do ní vhazovat – například vlhčené ubrousky apod. Další fází čištění je usazování drobných nečistot na dně kruhových nádrží a následně biologické čištění – dochází zde k odstraňování organického znečištění pomocí směsi mikroorganismů. Poslední etapou čištění jsou dosazovací nádrže, kde se sedimentací odděluje již vyčištěná voda od bakteriálního kalu. Kal je poté odstředěn od přebytečné vody a dále zpracováván    a využíván. Čistá voda pak odtéká do řeky Ohře.

Nezbývá než doplnit, že kanalizační sítě a čistírny odpadních vod hrají významnou úlohu v oblasti ochrany vodních toků v regionu a také, že exkurze se všem líbila a žáci si odnesli plno dojmů a zajímavých poznatků.

Fotky z exkurze