Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Aktuality > Světový den zdraví 2023

Světový den zdraví 2023Světový den zdraví

  1. dubna se každoročně pod záštitou Světové zdravotnické organizace po celém světě připomíná Světový den zdraví. V tento den by se každý člověk měl zamyslet nad tím, co by mohl vykonat pro své zdraví. Letos nám 7. duben připadl na Velikonoce, a proto jsme si tento den připomněli s menším zpožděním.

Tento rok jsme se věnovali péči o naše duševní zdraví. Vzhledem k tomu, že žijeme v hektické a po psychické stránce náročné době, je důležité se o duševním zdraví bavit i s našimi žáky, kteří všechny problémy prožívají spolu s námi dospělými.

Připomínka tohoto dne byla napříč oběma stupni plná různorodých aktivit s ohledem na věk našich žáků. Ti mladší se učili, jak vhodně pracovat s emocemi, a společně nakreslili stresový strom, zaposlouchali se do zvuků relaxační hudby a zacvičili si jógu. Jejich starší spolužáci sami zhodnotili, co u nich spouští stresové situace a zda mají nějaké vlastní techniky, jak se stresem pracovat. Rozebrali a vyzkoušeli s vyučujícími různé antistresové techniky (např. masáže hlavy, body scan, meditace laskavosti), poznali pestrou škálu antistresových pomůcek a při hudebním podkladu si vybarvovali mandalu, což byla jednoznačně jedna z nejoblíbenějších aktivit napříč všemi třídami. U deváťáků byla práce se stresem o to důležitější, jelikož měli těsně před přijímacími zkouškami na střední školy.

Závěrem je důležité říct, že nezáleží na tom, kolik nám je. V každém věku je důležité umět se stresem pracovat a udělat si každý den aspoň malou chvíli pro sebe. Odměnou nám bude psychická pohoda a zdraví naší duše.