Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Aktuality > Exkurze žáků 8. a 9. ročníků

Exkurze žáků 8. a 9. ročníkůV pondělí 6. 5. se uskutečnila exkurze pro zájemce z řad 8. a 9. tříd. Hlavní náplní byla návštěva obce Lidice, jejíž tragický příběh se stal synonymem nacistického teroru během 2. světové války. Pro naše žáky byl připraven 3hodinový program s názvem Příběh obce Lidice, během něhož žáci získali prostřednictvím digitalizovaných materiálů přehledný a srozumitelný náhled do života obce Lidice a jejího osudu.

Celý program začal v Lidické galerii, kde byli naši žáci rozděleni do 2 větších skupin. Jedna skupina vždy absolvovala program s paní lektorkou přímo v galerii (seznámení s osudem Lidic prostřednictvím dobových fotografií a filmů). Výklad paní lektorky doplnilo video s pamětníky lidických událostí, které utkvělo v paměti všech přítomných. Po programu v galerii následovala komentovaná prohlídka pietního území, jehož dominantou je světoznámé sousoší lidických dětí. Projít se po místech, kde před téměř 80 lety stála obec s tak tragickým osudem, bylo pro všechny přítomné velmi silným zážitkem. Celý pobyt v Lidicích byl zakončen samostatnou prohlídkou expozice místního muzea, která nabídla žákům velmi působivou sbírku dochovaných předmětů z doby před tragédií. Jedna ze skupin také stihla navštívit lidický dům č. p. 116, kde je umístěna stálá expozici s názvem Stavíme nové Lidice, věnovaná výstavbě nových Lidic, jejich architektuře, bytové kultuře a každodennímu životu.

Po pobytu v Lidicích jsme se vypravili na Letiště Václava Havla Praha, kde jsme se po krátkém občerstvení vydali na prohlídku neveřejných prostor, konkrétně na Trasu 2. Před prohlídkou jsme museli z bezpečnostních důvodů absolvovat klasickou letištní prohlídku, což pro některé žáky byl zážitek sám o sobě. Následoval nástup do vyhlídkového autobusu a komentovaná projížďka po prostorách letiště. Všichni jsme mohli sledovat např. odbavování letadel, přistávání a odlety z bezprostřední blízkosti či běžný provoz na letišti. Prohlídka letiště byla zakončena v hasičské záchranné stanici, kde jsme se seznámili s technikou a postupy, které hasiči používají při zásazích na letišti.

Doufám, že si všichni účastníci exkurze přivezli spoustu nových vědomostí a zážitků, na které jen tak nezapomenou.

Na závěr se sluší poděkovat všem kolegům a kolegyním, kteří se exkurze účastnili, a také vedení školy za podporu celé akce.