Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Základní škola > Aktuality > Den Země 2023

Den Země 2023DEN ZEMĚ 2023

  1. března 2023 zveřejnil Mezivládní panel OSN pro změnu klimatu (IPCC) Šestou hodnotící zprávu shrnující aktuální data a trendy v oblasti změny klimatu.

Hlavní sdělení zveřejněné zprávy zní, že pokud lidé na planetě Zemi nedosáhnou cílů vytyčených v oblasti snižování produkce skleníkových plynů, dosáhne atmosféra Země kritické úrovně globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia už v příštím desetiletí. Tuto míru oteplení (o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím) vědci dlouhodobě uvádí jako stav, při kterém budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů a pro lidstvo to bude velice obtížně zvladatelné.

Klimatická změna je neúprosný fakt, který zásadně ovlivňuje budoucnost dnešních mladých lidí. Aktivity, které jsme zařadili do letošního Dne Země ve třídách měly za úkol pomoci situaci nejen pochopit, ale také ukázat, jak se zapojit do jejího řešení. A nechyběla ani výuka venku.

Využili jsme k tomu metodik z programu Recyklohraní (Ekoabeceda pro klima).

Naším mottem bylo: „Aby klima bylo prima.“

V příloze jsou za jednotlivé třídy vypsané všechny činnosti, a že byly opravdu pestré a zajímavé, které žáci dělali.

Děkujeme učitelům za pečlivou a nápaditou přípravu aktivit na Den Země a dětem za plnění úkolů a věřím, že jsme si ten den společně pěkně užili.